اوقات شرعی
سوره شناسی

 


شماره خبر :٥٤٥٤٨٨   تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام سیدمهدی ساداتی‌نژاد عنوان كرد:
گفت و گوی ماه بستر آزاداندیشی، خلاقیت و تفکر عالمانه اساتید معارف اسلامی است
گفت و گوی ماه طرحی سراسری است که در آن یک در روز در ماه به عنوان روز تفکر و گفتگو در دانشگاه نامیده می شود.در این روز اساتيد معارف اسلامي در خصوص موضوع تعيين شده مطالعه كرده و در جلسه "گفتگوي ماه" به مباحثه علمي بپردازند.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به نقل از مدیر مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی، گفت و گوی ماه طرحی سراسری است که در آن یک در روز در ماه به‌عنوان روز تفکر و گفتگو در دانشگاه نامیده می‌شود. در این روز اساتيد معارف اسلامی در خصوص موضوع تعيين شده مطالعه كرده و در جلسه «گفتگوی ماه» به مباحثه علمی می‌پردازند. در این راستا يكی از اساتيد متخصص در موضوع مورد بحث علاوه بر سخنرانی و ارائه مطلب، به مديريت و جمع‌بندی مباحثه علمی اساتید می‌پردازد.

گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌ها با هماهنگی مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی به‌طور مستمر اقدام به برگزاری نشست‌های ماهیانه گفتگوی ماه با حضور اساتید معارف خواهند کرد.

 

مدیر مرکز هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی به عنوان متولی طرح در این خصوص گفت:  اساتيد معارف اسلامی به‌عنوان مرجع و تبيين كننده مسائل دينی در دانشگاه می‌بايست علاوه‌بر تقويت مهارت‌های ارتباطی و روش تدريس، در خصوص موضوعات جديد نيز نظرات مختلف را مطالعه كرده و آماده پاسخگويی به دانشجويان را داشته باشد.

 

حجت‌الاسلام ساداتی‌نژاد افزود: با عنايت به گستردگی موضوعات معارف اسلامی طبيعی است كه همه اساتيد فرصت و زمان كافی جهت مطالعه در مورد موضوعات مختلف را نداشته باشند. اين در صورتی است كه دانشگاهيان انتظار دارند اساتيد معارف اسلامی در پاسخگويی به مسائل در حوزه‌های مختلف معارف اسلامی توانمد باشند. برای اين منظور و همچنين افزايش ارتباط و همكاری علمی بين اساتيد معارف اسلامی استان، تشكيل جلسات ماهانه «گفتگوی ماه» بسيار ضروری و مثمر ثمر خواهد بود.

 

وی توسعه آزاداندیشی، خلاقیت و تفکر عالمانه اساتید گروه‌های معارف اسلامی را رویکرد اصلی این طرح دانسته و افزود: از دیگر اهداف این طرح  ارتقا و دانش‌افزایی اساتید گروه‌های معارف اسلامی، ایجاد شرایط و بستر مناسب جهت تولید و ارائه ایده و فکر نو در حوزه تدريس معارف اسلامی و توانمندسازی اساتید گروه‌های معارف اسلامی با زمینه‌سازی جهت افزایش جذب و مشارکت آنان در پاسخ به سؤالات و شبهات دانشجویان می‌باشد. ايجاد فرصت همكاری علمی بين اساتيد معارف اسلامی نیز از دیگر اهدافی است که انتظار می‌رود در جلسات ماهیانه گفتگوی ماه رخ دهد.

 

مدير مرکز هم‌اندیشی دانشگاهیان در ادامه در خصوص روند اجرایی طرح  گفت: بیش از ۸۰ گفتگوی ماه تاکنون در دانشگاه‌های کشور انجام شده است و فرآیند اجرایی بدین صورت است که استادان گروه‌های معارف اسلامی به تفکیک گرایش‌های ۶ گانه با توجه به موضوعات ارائه شده و با عنایت به شرايط فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دانشگاه‌های استان مربوطه با همکاری مدیران گروه‌ها و مسئولان دفاتر نهاد موضوعات مد نظر خود را در قالب تقویم سالانه تنظیم نموده و با هماهنگی و همکاری مركز هم‌انديشی استادان معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد مركز آن را اجرا نمایند.

 

مدير مرکز هماندیشی دانشگاهیان تصریح کرد: در طول سال تحصیلی حداقل ۹ برنامه در هر دانشگاه  برگزار خواهد شد و مقرر شده است این گفت‌وگوها به تفکیک گرایش‌ها برگزار گردد و برای اساتید شرکت کننده گواهی معتبر صادر خواهد شد.

 

وی از انتشار ماهیانه برنامه‌های آتی گفت‌وگوی ماه خبر داده و گفت: برنامه‌های آتی این جلسات ماهیانه از طریق سایت مرکز هم‌اندیشی استادان و سایت معاونت و سایر کانال‌های مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد.

 

ساداتی‌نژاد با اشاره به محتوای مورد بحث در این جلسات گفت: موضوعات پیشنهادی عمومی، بحث و بررسی مسائل روز دانشگاهی، نفوذ فرهنگی و راهكارهای مقابله، جریان‌شناسی و جریان‌سازی فرهنگی، هویت ملی–دینی، عرفان‌های کاذب (نقد و بررسی بهائیت، شیطان‌پرستی، وهابیت و...)، ازدواج (معیارهای انتخاب همسر و...)، حجاب و عفاف، تحولات جهانی (نظم نوین، جهانی شدن، آخرالزمان و مهدویت)، خانواده اسلامی و مهارت‌های زندگی دینی، تکنولوژی ذهن و خلاقیت و مسائل سياسی روز  خواهند بود.

 

حجت‌الاسلام ساداتی‌نژاد  افزود: موضوعات پيشنهادی به تفکیک گرایش‌های پنج‌گانه نیز تدوین شده است و در قالب آئین‌نامه‌ای به مدیران گروه‌های معارف اسلامی و دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

 

لازم به ذكر است علاقه‌مندان می‌توانند با اداره برگزاری كارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی استادان معارف اسلامی جهت كسب اطلاعات بيشتر و هماهنگی‌های لازم به شماره تلفن ۸۴۲۲۲۴۵۴ و ۸۴۲۲۲۴۳۸  تماس حاصل فرماييد.

 

[]

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج